poniedziałek, 12 września 2016

Procentowy udział białka w naszej codziennej diecie


Zapotrzebowanie naszego organizmu na białko można określać w gramach, aczkolwiek możemy również zetknąć się z określaniem zapotrzebowania na białko w procentach. Właśnie na tym aspekcie chcemy w tym miejscu się skupić w sposób szczególny. Każdy z nas potrzebuje określonej ilości kalorii. Są one niezbędne nie tylko do tego, aby podejmować jakieś poważniejsze wysiłki, ale również są niezbędne, aby wykonywać najprostsze czynności. Jeśli chodzi o nasze zapotrzebowanie na kalorie pochodzące właśnie z białka, to możemy tutaj wskazać na przedział od 10 do 35%.

Białko a tryb życia

Jak widać, przedział ten posiada bardzo dużą rozpiętość, która uzależniona jest od naszego trybu życia. Jeśli bowiem mówimy o osobach, które prowadzą bardzo aktywne życie, które mają każdego dnia wiele do załatwienia, które potrzebują sporej dawki energii, to kalorie pochodzące z białka powinny zbliżać się do górnej granicy wyżej zaprezentowanego przedziału. Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do osób, których celem jest uzyskanie bardziej smukłej sylwetki swojego ciała, których celem jest odchudzenie się. Tutaj również spożywane białko powinno zaspokajać zapotrzebowanie kaloryczne w okolicy 35%.

Zapotrzebowanie na białko

Ogólnie rzecz ujmując można powiedzieć, że zapotrzebowanie na białko wynosi około 0,8 grama na każdy kilogram masy ludzkiego ciała. W odniesieniu do osób intensywnie trenujących, w odniesieniu do osób chcących znacząco zwiększyć masę swoich mięśni, ta wartość na pewno okaże się niewystarczająca. Takie osoby powinny znacząco zwiększyć ilość spożywanego białka, a wartość ta może dochodzić nawet do 2 gram na każdy kilogram masy ciała. Wynika to z faktu, iż te osoby potrzebują znacznie większą ilość materiału budulcowego, jakim jest białko, aby móc skutecznie zbudować odpowiednią i zadowalającą masę mięśniową. Procentowy udział białka w naszej codziennej diecie jest wskaźnikiem bardzo istotnym i pokazuje nam pewne kierunki, w których powinna rozwijać się nasza codzienna dieta. Oczywiście nie każdy sprawdza, ile spożywanych kalorii pochodzi z białka, aczkolwiek warto mimo wszystko o to zadbać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz