czwartek, 3 marca 2016

Białko niejedno ma imię

Białko serwatkowe to produkt, który jest bardzo ceniony na rynku. Mowa oczywiście o osobach intensywnie trenujących, chcących uzyskać większą masę mięśniową, osobach pragnących posiadać zwiększoną regenerację swojego organizmu po ciężkim treningu. Białko serwatkowe to jednak nie jest jeden konkretny produkt, ale musimy w tym miejscu wskazywać na kilka jego rodzajów. Zasadniczo białko serwatkowe jest wytwarzane z serwatki, aczkolwiek nie zawiera w sobie samej serwatki, która przecież jest produktem ubocznym i tak naprawdę nie daje nam niczego dobrego. Białko serwatkowe jest produktem, który powstaje w wyniku poddania serwatki procesowi ultrafiltracji.

Białko z serwatki

W wyniku tego procesu pozbywamy się z serwatki takich zbędnych składników jak laktoza oraz tłuszcz. W pierwszym etapie otrzymujemy pierwszą znaną nam formę suplementu diety zwanego koncentratem białka serwatkowego. Na chwilę obecną jest to najbardziej znana forma białka serwatkowego stosowana przez największą ilość użytkowników, przez największą ilość osób trenujących. Jednakże, jeśli spojrzymy na białko serwatkowe dostępne na rynku, to musimy wskazać na dwa kolejne preparaty dla sportowców, które również cieszą się sporym powodzeniem.

Izolat białka

Mowa w tym miejscu o izolacie białka serwatkowego oraz o hydrolizacie białka serwatkowego. Trzeba powiedzieć, że osoby trenujące częściej sięgają po izolat białka serwatkowego niż po hydrolizat białka serwatkowego, ponieważ jest to odżywka dla sportowców, której działanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych u osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Ogólnie rzecz ujmując, niezależnie od formy białka serwatkowego, jest ono jak najbardziej słusznie uznawane za jeden z najskuteczniejszych suplementów diety dla sportowców i dlatego też bardzo wiele osób sięga właśnie po nie chcąc poprawić swoje wyniki, chcąc realnie wspomóc swój proces treningowy i osiąganie określonych wyników sportowych w zakresie regeneracji potreningowej, w zakresie uzyskania większej masy mięśniowej czy też w zakresie próby pozbycia się większej ilości tkanki tłuszczowej.

1 komentarz:

  1. Co z suplementacją, zastępującą/uzupełniającą produkty białkowe ? Zastanawiam się, czy warto brać takie suplementy, czy efekt dla organizmu nie będzie taki, jak w przypadku naturalnego białka?

    OdpowiedzUsuń